Zielarstwo
Kompletny Przewodnik o Convallaria Majalis: Uprawa, Pielęgnacja i Właściwości

Kompletny Przewodnik o Convallaria Majalis: Uprawa, Pielęgnacja i Właściwości

Ogółem o Convallaria majalis

Wilcze lak (zm. Convallaria majalis) to wieloletnia roślina z rodziny astrowatych. Może być łatwo rozpoznawana dzięki swoim jedinstwennym, błyszczącym, jasnozielonym liściom i delikatnym, białym kwiatom.

You may also be interested in:  Karczoch: Przepisy, Właściwości Zdrowotne i Uprawa

Opis

Convallaria majalis to gatunek rośliny zaliczającej się do rodzaju wilcze lak. Charakterystyczną cechą tego gatunku są białe, dzwonkowate kwiaty, które rosną w gronach na jednej stronie rozgałęzionego, pionowego pędu. Również, zielone liście, zróżnicowane są od jajowatych do eliptycznych.

Występowanie

Convallaria majalis jest coraz bardziej popularna w Europie Środkowej, Północnej i Wschodniej. Rośnie zarówno na glebie bogatej w składniki odżywcze, jak i na glebie ubogiej. Często spotykana w lasach, ale może rosnąć również na trawnikach, łąkach, a nawet w ogrodach.

Zastosowanie

Medycyna

  • Convallaria majalis jest wykorzystywana w leczeniu niektórych schorzeń serca, poprzez wpływ na siłę skurczu mięśnia sercowego i zmniejszenie zapotrzebowania na tlen.
  • Jej składniki są wykorzystywane również w celu leczenia niektórych zaburzeń rytmu serca.

Ogród

  • Ponieważ wilcze lak są łatwe do hodowli, są popularne w ogrodnictwie. Są one często sadzone jako rośliny ozdobne dla ich pięknych kwiatów i liści.
You may also be interested in:  Rozpal Ogien Poznania z Iskra Azjatycka: Wszystko co Musisz Wiedzieć

Ostrzeżenie

Należy pamiętać, że wszystkie części Convallaria majalis są trujące, zwłaszcza jagody. Zawarte w niej glikozydy mogą powodować nudności, biegunkę, drgawki i inne objawy zatrucia. Nie powinny być spożywane przez ludzi, a także powinny być trzymane z dala od zwierząt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *